Косметична продукція - це будь-яка речовина або суміш, призначена для нанесення на різні зовнішні ділянки тіла людини (епідерміс, волосся, нігті, губи), зуби, слизову оболонку ротової порожнини виключно або переважно з метою їх очищення, ароматизування, зміни зовнішнього вигляду, захисту тощо. Це креми для тіла, лосьйони, порошки, парфуми, помади, лаки для нігтів, тіні для повік, туш для вій, фарби для волосся, лак і гелі для волосся, дезодоранти, кольорові контактні лінзи тощо. Важко уяви наше теперішнє життя без всього цього.
3 серпня 2024 року вступив в дію «Технічний регламент на косметичну продукцію» (далі – регламент), який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 2021 р. № 65 (далі – постанова). Необхідність прийняття регламенту обумовлена потребою у гармонізації технічного регулювання в Україні із законодавством Європейського Союзу у сфері косметики (Регламентом (ЄС) № 1223/2009), усуненням бар’єрів у торгівлі з країнами Європейського Союзу, застарілістю діючих нормативних документів в косметичній галузі та необхідністю підвищення якості та безпечності косметичної продукції. Вимоги регламенту є обов'язковими до виконання усіма операторами ринку (виробники, імпортери, розповсюджувачі, споживачі та ін.).
Постановою передбачений дворічний перехідний період до 03.08.2026 р., протягом якого надання на ринку косметичної продукції, що була введена в обіг до 03.08.2024 р., не може бути заборонено або обмежено через її невідповідність вимогам регламенту. Які ж нові вимоги?
Регламент вводить новий термін «косметична продукція» замість терміну «косметичні засоби» та встановлює чіткі критерії, за якими продукція відноситься до косметичної.Регламент визначає і яка продукція тепер не відноситься до косметичної, а також що є «пограничними продуктами», які можуть регулюватися декількома нормативно-правовими актами одночасно в межах сфери їх застосування. Регламент змінює процедуру виходу косметичної продукції на ринок. Тепер не передбачається отримання дозвільних документів, потрібно буде лише повідомити компетентному органу про виведення продукту на ринок шляхом зазначення відповідної інформації про продукт на спеціальному порталі (нотифікація продукту).
Косметична продукція тепер стає об’єктом державного ринкового нагляду зі всіма наступними за цим наслідками. Нові вимоги також встановлюються і до самої косметичної продукції: її складу, маркування, безпечності та документів, які потрібно підготувати та зібрати на кожен продукт.
Регламентом встановлюються і спеціальні вимоги до маркування, наводячи перелік обов’язкової інформації, що повинна бути надана споживачу. При цьому він дозволяє частину інформації зазначати за допомогою символів, які є легкозрозумілими і використовуються на маркуванні косметики в ЄС, а тому не потребують перекладу для інших ринків.Регламент встановлює вимоги і до добровільної інформації у формі текстів, назв, торгових марок, зображень, фотографій або інших знаків, які явно чи неявно передають характеристики продукту або його функції у маркуванні, маркетингу та рекламі косметичних продуктів.
Вперше державою встановлюються вимоги не тільки до косметичного продукту, а і до умов, в яких вона виготовляється.Відповідність виробництва національному стандарту ДСТУ ISO EN 22716 буде гарантією відповідності виробництва належній виробничій практиці.
Щодо безпечності косметичного продукту, то вводиться дворівнева система оцінки безпечності продукту: оцінка безпечності кожного окремого інгредієнту та оцінка безпечності готового продукту. Оцінка безпечності включає проведення цілого ряду обов’язкових досліджень для підтвердження, що продукт є безпечним у його остаточному упакованому вигляді, що він належним чином зберігається протягом заявленого терміну придатності та не становить ризиків для споживачів. Такі зміни в технічному регулюванні косметики будуть потребувати від операторів ринку вивчення та виконання вимог, крім зазначеного регламенту, Закону України «Про технічні регламенти та оцінку відповідності», Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», Технічного регламенту на аерозолі, Технічного регламенту безпечності іграшок, а також Технічного регламенту щодо безпечності хімічної продукції, який вступить в дію 26.01.2025 р. і буде поширюватися як на сировину (інгредієнти), так і на готову косметичну продукцію та ін.
З питань співпраці звертайтеся за адресою:
Волинська філія ДП «Львівстандартметрологія»
43000, Волинська область, м. Луцьк, вул. Світла, 4
тел. (0332) 78-63-00
E-mail: stand@volynstandart.com.ua
Співпраця з нами – гарантія якості та вимога часу!