Новини

Впровадження екологічних вимог до виробництва та продукції - один з можливих шляхів виходу на європейський ринок!

У контексті глобальних екологічних викликів, які постали перед усім світом, все більше країн розглядають публічні закупівлі як один із дієвих засобів реалізації цілей із захисту навколишнього середовища. Нещодавно і наша держава переглянула законодавчі вимоги в сфері публічних закупівель, гармонізувавши їх з вимогами, які діють в ЄС, що дозволяє замовникам:

- встановлювати під час проведення публічних торгів вимоги до екологічних характеристик предмету закупівлі,

- обирати переможців на основі нецінових критеріїв, у тому числі шляхом врахування заходів з охорони навколишнього середовища,

- застосовувати метод оцінки вартості життєвого циклу предмету закупівлі.

Мова йде про впровадження в Україні так званих «зелених» публічних закупівель (надалі - ЗПЗ), під якими мають на увазі закупівлю товарів, робіт та послуг  з поліпшеними екологічними характеристиками та врахуванням повної вартості їхнього життєвого циклу для забезпечення потреб держави та територіальних громад. Європейська комісія поступово змінила свій підхід до публічних закупівель та розробила близька десятка настанов стосовно використання екологічних вимог та критеріїв у закупівлях, які спонукають замовників закуповувати товари, роботи або послуги зі зменшеним впливом на довкілля.

Слід зазначити, що «зелені» закупівлі в Україні – явище відносно нове. Застосовуючи їх, потрібно враховувати не просто зазначену ціну товару, роботи або послуги, а повну вартість життєвого циклу предмету закупівлі, яка включає в себе як витрати безпосередньо замовника (користувача) на його придбання, використання, обслуговування та утилізацію, так і витрати, які можна віднести до зовнішніх екологічних аспектів (наприклад, забруднення атмосферного повітря, стічних вод, викиди парникових газів, утилізація відходів тощо). Так, під час закупівлі мийних засобів перевага повинна надаватися безфосфатним засобам та засобам з обмеженим вмістом небезпечних хімічних речовин; потрібно також вибирати ті мийні засоби, що пройшли оцінювання по багатьом критеріям щодо хімічної безпеки та мають високу ступень біологічного розкладу. Крім цього, одним з основних критеріїв ЗПЗ є наявність у постачальника сертифікованої системи екологічного управління на відповідність вимогам міжнародного стандарту ISO 14001:2015.

Як показує світова практика, основними замовниками, які практикують ЗПЗ в своїй діяльності, є державні підприємства та великі міжнародні корпорації. Так, в країнах ЄС в середньому близько 24% тендерів на державні потреби містили екологічні вимоги і були кваліфіковані як зелені закупівлі. Зрозуміло, що впровадження та застосування єдиних підходів з ЄС зможе забезпечити українським виробникам доступ на єдиний з ЄС зелений ринок, який буде продовжувати стрімко розвиватись. Слід нагадати також, що в нашій державі розроблена і затверджена у вигляді окремого Закону «Стратегія державної екологічної політики України на період до 2030 року», яка передбачає просування добровільних екологічних стандартів, систем сертифікації та маркування.

Протягом останніх років наше підприємство активно працює у сфері надання інформаційних послуг щодо розроблення та впровадження систем екологічного управління, а також проведення досліджень екологічних характеристик продукції. Наші фахівці мають необхідні досвід та кваліфікацію для того, щоб допомогти вітчизняним підприємствам організувати виробничі процеси та визначити основні параметри продукції з врахуванням додаткових екологічних вимог.

З питань співпраці звертайтеся за адресою:

м. Львів, вул. Князя Романа, 38,  к.301, 303
            тел. (032) 261-40-44, 261-61-83
            E-mail: inettabs@remove-this.gmail.com.

Співпраця з нами – гарантія якості та вимога часу!

Замовити послуги